- Štítky blogu
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Nabízíme možnosti platby
- na dobírku
- převodem
- přes platební bránu/kartou
Možnosti dopravy
- zásilkovna do 5kg - na výdejní místo
- zásilkovna do 10kg na adresu
- Českou poštou balík na poštu nebo do ruky
- PPL
- paletový rozvoz DB Schenker
Motorové oleje - jak se liší?
Olej je jednou ze základních kapalin, kterou potřebuje každý spalovací motor. Daleko byste bez něj nedojeli. Ba co hůř, dokonce by se vám bez něj motor zadrhl a mohli byste kupovat úplně nový. Taková investice by pak vyšla oproti ceně motorového oleje mnohem nákladněji. Že ale nevíte, jak správný motorový olej vybrat? Pak jste tu správně. Se vším vám totiž hravě pomůžeme.
Druhů motorových olejů je dnes na trhu nespočet. Tím nejzákladnějším parametrem při výběru toho správného do vašeho auta by ale měly být pokyny výrobce vozidla. Ty najedete v oficiálním manuálu nebo na internetu. Pro laika ale mohou být označení olejů španělskou vesnicí, takže je poměrně složité pochopit, co po nás výrobce vlastně chce. Pojďme si tedy v krátkosti shrnout základní parametry olejů, jak se označují a k čemu se ta či ona hodnota hodí, nebo nehodí.
Výkonnostní třída
Výkonnostní třída je hlavním parametrem, který udává, k čemu je daný motorový olej vhodný. I samotní výrobci automobilů doporučují oleje právě podle této specifikace. Vždy byste proto měli použít pouze olej v takové třídě, kterou vyžaduje vaše auto. Výkonnostní třída se udává podle různých norem a může vypadat třeba takto: ACEA A4/B4. Vy pak vždy hledejte olej se stejným označením, které doporučuje výrobce vozidla.
ACEA (Association des Constructeurs Européens d´ Automobile) je klasifikace a A4/B4 je konkrétní doporučení. Označení A4/B4 například znamená, že se olej hodí pro agregáty s přímým vstřikováním. Co znamená hodnota uvedená v manuálu vašeho auta, si pak sami můžete dohledat na internetu zadáním názvu klasifikace a konkrétní hodnoty. Kromě ACEA se pak často můžete setkat například s klasifikacemi API, VW, MB a dalšími.
Viskozita
Viskozita je veličina, která udává, jak moc je olej tekutý. Většinou se uvádí v klasifikaci SAE a může vypadat například takto: 10W-40. První hodnota říká, jak se olej chová při nižších teplotách, druhé číslo nám zase prozrazuje jeho činnost při větším teple.
Obecně a zjednodušeně se dá říct, že čím nižší tato čísla jsou, tím je olej tekutější, a tudíž jej motor i rychleji nasaje. Motor s olejem o viskozitě SAE 0W-30 se tak kupříkladu v zimě nastartuje mnohem rychleji něž olej o viskozitě 15W-40, a to třeba i o 15 sekund.
Ať už váš motor tedy vyžaduje olej jakékoliv výkonnostní třídy, viskozitu si můžete vybrat dle libosti. Oleje s nižší viskozitou navíc většinou pomáhají motoru spotřebovávat méně paliva. Jejich nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena a potřeba častější výměny.
Zlaté rady na konec
Dále samozřejmě můžete vybírat podle značky výrobce olejů. Platí však pravidlo, že nejprve musíte dát pozor na správnou výkonnostní třídu, poté si vyberte preferovanou viskozitu a až poté řešte značku.
Rozmanitý výběr motorových olejů i mnoho dalšího najdete na našem e-shopu Oil-Direkt. V naší nabídce najde vhodný olej pro svého miláčka každý. Vybírat můžete podle výkonnostní třídy, viskozity, výrobce i ceny, takže svému vozidlu můžete dopřát tu nejlepší péči.